SULĖTĖJUSI RAIDA
Vaikams augant, jų raida vystosi skirtingai. Tėvai stengiasi palyginti bendraamžių gebėjimus ir nuogąstauja, ar jų vaikas neatsilieka nuo kitų vaikų. Yra 5 sritys, kuriose paprastai gali pasireikšti raidos vėlavimai:
- Kognityviniai gebėjimai. Sugebėjimas galvoti, mokytis, spręsti problemas. Per klausą, regą ir lytėjimą, vaikai pažįsta aplinką, – išmoksta naujų žodžių, mokosi skaičiuoti, skirti spalvas.
- Socialiniai ir emociniai gebėjimai. Socialinė komunikacija vystosi bendraujant su kitais asmenimis, mokant suvaldyti savo emocijas, išreikšti empatiją, paprašyti pagalbos, įsigyti draugų.
- Kalbiniai gebėjimai ir verbalinė komunikacija. Nuo kūdikystėje priimto gugenimo iki aiškiai tariamų žodžių, taisyklingai sudėliojamų į prasmingus ilgesnius sakinius.
- Smulkiosios ir stambiosios motorikos įgūdžiai. Gebėjimas naudotis smulkiais rankų raumenimis – stato kaladėles, pagauna kamuoliuką, piešia, naudojasi stalo įrankiais ir stambaisiais raumenimis – gali bėgti, šokinėti, laipioti.
- Savarankiškumo įgūdžių mokymąsis. Tai savarankiškas rengimasis, valgymas, tualeto įgūdžiai.
Raidos atsilikimą reikėtų vertinti pagal konkretaus vystymosi amžiaus kriterijus. Čia pateikiami bendri raidos etapai nuo 1 iki 5 m. amžiaus.
https://drive.google.com/file/d/1voJpXhZxLfIrzf_iID1u5z4T-QptlRIC/view?usp=sharing
Tėvai dažnai kaltina save dėl vaikų raidos sulėtėjimo. Tačiau dažniausiai raida vėluoja dėl priežasčių, kurių tėvai negali įtakoti. Ankstyvas raidos vystymosi įvertinimas ir savalaikė intervencija terapijos pagalba gali labai stipriai sumažinti raidos vėlavimo požymius ar padėti pasivyti bendraamžius.