ABA terapija (angl. Appliet Behavior Analysis) – Taikomoji elgesio analizė. Tai moksliniais tyrimais įrodytas pats efektyviausias mokymo ir elgesio keitimo metodas. Taikant vaikams šią sistemą galima pritaikyti įvairiems įgūdžiams (pvz: savarankiškos apsirengimo, naudojimo tualeto, kalbėjimo, komunikacijos, žaidimų, skaitymo, matematikos, rašymo ir t.t.) ir formavimo elgesio (pvz: „pykčio priepuolių valdymas“, emocijų reguliavimas, mandagumas, atsakingas elgesys) viešumoje ir t.t.). Tai atliekama išskaidžius elgesį į seką: stimulas – elgesys – pasekmė. Stimulas yra ženklas iššaukiantis elgesį. Elgesys turi būti konkrečiai apibrėžtas. Motyvuojanti pasekmė skatina to elgesio kartojimąsi, o jos trūkumas – elgesio blėsimą.

STIMULAS ELGESYS PASEKMĖ REZULTATAS
„Prašau ateiti čia“ Vaikas ateina Mama nusišypso ir pakelia vaiką Vaikas reiškia atbėgs, kai ji kvies
Lietus lauke Pasiima skėtį, apsiauna botus Nesušlapo Įgūdis stiprėja
Raudonas šviesoforo signalas Sustabdo mašiną, laukia Išvengia baudos ar avarijos Įgūdis tampa automatiškas
„Koks tavo vardas?“ Vaikas neatsako Kitas vaikas nueina Prarasta galimybė socializuotis
„Prašau paduoti puodelį“ Vaikas nereaguoja Tėtis pats pasiima puodelį Vaikas mokosi neklausyti prašymus

Kiekvienas stimulas turi turėti atsaką. Tokiu būdu ABA pabrėžia stimulą (pavyzdžiui pateikiama, ko norima) ir motyvacijos (kiekvienas elgesys padaromas vertingas) svarbiausias. „Mokymas paremtas sufleravimo sistema“, kurį kiekvienam mokiniui yra parenkama individualiai ir kuo jis yra mažesnis, kaip stipriau išmokęs ir perkeltas į natūralų aplinką.

aba terapija

Dr. OI Lovaas įrodė, kad ABA metodikos taikymas sumažino autizmo bruožus (1987m.). ISADD rėmėsi tais duomenimis ir toliau tobulino metodiką, remdamasis naujausiais tyrimais.

Ankstesnio diagnozavimo pradinis darbas su kūdikiais, kurie yra rizikos grupėje (pvz: vaikų, turistų autizmo spektro sutrikimai, broliai ir seserys). Su jais dirbama intensyviai natūralistiniu metodu pagrįstu ABA principais. Tačiau ABA gali būti taikoma bet kurio amžiaus žmonėms. Vyresni vaikai yra kognityvinės elgesio terapijos principai (CBT – kognityvinės elgesio terapija).

Terapija taikoma vaiko aplinkoje (pvz: namuose ar darželyje). Darbas vyksta komandoje, kurį sudaro ABA specialistas, šeima ir kiti pedagogai / specialistai esantis vaiko aplinkoje. Tai padeda įtvirtinti išmoktus įgūdžius kasdieniame gyvenime.

ABA principų dėka vaikas yra integruojamas ir įtraukiamas į ugdymo įstaigas ir bendruomenę. ISADD taikoma ABA yra holistinė ir naudojama ugdymo vizos vaiko raidos sritis: socialinė, kalbinė, mąstymo, motorinių žinių, vizualinių erdvių atsakomųjų, savarankiškumo, akademinių žinių ir bendrų psichologinių vaikų gerovė. Terapija kiekvienam vaikui yra pritaikyta individualiai, remiantis jo turimais motyvais ir poreikiais. Dėl šių prieinamų skirtingų vizualinių priemonių, kalba dažniausiai mokoma simbolių pagalba.

ISADD organizacija dirba remdamasi daugiamete ABA praktika. Savo veiklą nuo 1994m. ir 2004m. įsteigė savo padalinį Lietuvoje.

Naudingos nuorodos: www.isadd.org , www.isadd.com , www.kitoksvaikas.lt , www.autismnavigator.com , facebook

ABA terapija I dalis – Mokymų koordinatorės Giedrės Skaisgirytės interviu apie autizmo spektro sutrikimą

Interviu apie autizmo spektro sutrikimą ir ABA terapija II dalis

Interviu apie autizmo spektro sutrikimą ir ABA terapija III dalis